Sajnos a párok jelentős része „csúnyán” megy szét. A szakítást követően sokszor elszabadulnak az indulatok és onnantól kezdve már nagyon nehéz megállni a lejtőn. Nem ritka az sem, hogy egyesek még a válás után sem hagyják békén a másikat.
A válópert látszólag az nyeri meg, aki nagyobb részt szerez meg a vagyonból és a gyerekfelügyeletből. És persze az, aki képes lelkileg jobban „megtaposni” a másikat. 🙁
A nyertes fél a gyermek szempontjából is sikert könyvelhet el magának. Hiszen a válás után az idő nagy részében ő nevelheti az utódot és a megszerzett javaknak köszönhetően nagyobb anyagi biztonságot tud neki nyújtani, mint a másik fél.
Viszont van egy olyan terület, amiről csak kevesen beszélnek. A volt partner tönkretételével bizony a gyermek is hatalmasat veszít.
Válás után: lelki tényezők az utód szempontjából
Először is, fáj neki, ha valaki bántja az egyik szülőjét – különösen abban az esetben, ha az illető pont a másik szülője…
Ne feledjük: nem tudjuk úgy megmérgezni a patakot, hogy ezzel együtt ne szennyeznénk meg azt a folyamot is, amibe ez a patak belefolyik…
Másrészt elgondolkodtató, hogy így a gyermek milyen anya- vagy apamodellel fog felnőni… hiszen egy olyan ember nem tud az ő biztonságot nyújtó védelmezője lenni, akit lelkileg tönkretettek.
Ennek következtében az is megeshet, hogy az utód szinte ugyanolyan sérültté válik, mint maga a tönkretett szülője. Sajnos jó esély van rá, hogy egy szomorú, dühös és csalódott apának/anyának ugyanolyan szomorú, dühös és csalódott gyermeke lesz. : (
Válás után: anyagi tényezők az utód szempontjából
Ráadásul a gyermek anyagi értelemben is csorbát szenved akkor, ha az egyik szülő a korlátozott anyagi lehetőségei miatt a válás után már csak kevesebbet tud adni neki.
Sajnos a hiányokat az sem tudja teljesen pótolni, ha a másik szülő pedig elkezd sokkal többet adni a gyermekének a kompenzáció érdekében, hiszen így pedig az egyensúlytalanság fog problémákat okozni. Az sem jó, ha a gyermek az egyik szülőjétől nagyon sokat kap, a másiktól pedig lényegesen kevesebbet…
Így hát a szakítás és a válás után – bármennyire is nehéz – érdemes a másikkal (bizonyos határokat betartva) nagyvonalúbbnak és diplomatikusabbnak lenni.
Hiszen aki a volt párját tönkreteszi, az sajnos a gyermeke életét is jelentősen megnehezíti… Elég csupán a fentebb említett, folyóval kapcsolatos példára gondolnunk.
Tombor Zsófia /
Lélekgyöngyök